Czemu młodzież nie lubi muzeów

Posted by on Kwi 1, 2013 in Muzea | 1 comment

maska-w-muzeumJest na świecie bardzo dużo stereotypów. Na ich temat jest kilka prawd, ale główna przedstawia się w ten sposób, że stereotypy są na ogół krzywdzące, ponieważ uogólniają, do tego często w negatywnym aspekcie. Podobnie sprawa się przedstawia z muzeami. Młodzi ludzie często nie chcą odwiedzać tych miejsc, ponieważ muzeum kojarzy się dla nich przede wszystkim z nudą. Rozpamiętując to jak to niegdyś wyglądało, kiedy muzea skupiały się jednie na tym, aby oglądać eksponaty, które dzieci musiały podziwiać na przykład na wycieczkach szkolnych, które ich absolutnie nie interesują. Przez taki obraz muzeów faktycznie większość młodzieży może mieć nie dobre na ich temat zdanie. Szczególnie wtedy, kiedy musieli oglądać muzea takiej tematyki, która ich nie interesowała. Właśnie, dlatego większość młodzieży uważa takie miejsca za nudne i nie lubi do nich chodzić. Jak zmienić ich podejście? Przede wszystkim powinno się sprawić, aby młodzież miała możliwość odwiedzenia muzeum o takiej tematyce, która może ją zainteresować. W tej chwili na świecie jak tak wiele różnych obiektów tego typu, że każdy na pewno bez problemu będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Nie ważne, czy interesujemy się filmem, teatrem, muzyką, bursztynami, dinozaurami, mamy bardzo duży wybór tego, co chcemy oglądać i w jakiej formie. Szczególnie w dużych miastach, wybór jest na tyle szeroki, że można do woli przebierać w propozycjach. Dzięki temu młodzież może zmienić swoje zdanie na temat muzeów, ponieważ w tej chwili większość z nich się nie zachwyca takimi obiektami, nawet jeśli któreś z nich nigdy nie było w muzeum, często z góry zakładają, że wiąże się to z nudą i ciężką atmosferą. A tak nie jest, o czym można łatwo przekonać młodzież, zabierając ją na przykład do muzeum nauki i technologii, które całe wręcz kipi życiem i posiada wiele różnych urządzeń, które w spektakularny, piękny i nietypowy sposób tłumaczą różne procesy, które zachodzą w świecie, w różnych dziedzinach nauki, na przykład w biologii, fizyki, czy chemii. Dzięki wizycie w takim miejscu, muzea na pewno przestaną być nudnym miejscem w wyobrażeniu młodych ludzi, więc zapałają do nich większą sympatią.

1 Comment

1. Nie lubi bo jest najzwyczajniej nudno…