Powrót do przeszłości i historii

stara-wagaKształcenie młodzieży i dzieci powinno się opierać nie tylko na przekazywaniu wiedzy za pomocą suchych faktów i wykładu, ale także za pomocą innych ciekawych form. Dwudziesty pierwszy wiek ma to do siebie, że oferuje bardzo wiele elokwentnych możliwości w zakresie uświadamiania dzieci i młodzieży, jak ważne jest chociażby dziedzictwo i kultura kraju, w którym żyjemy. Muzea są jedną z takich form. Dzięki nim dzieci w każdym wieku mogą na własne oczy zobaczyć, jak kiedyś żyli i pracowali ludzie. To bardzo działa na ich wyobraźnię, znacznie stymuluje rozwój, a także pomaga wczuć się w sytuację i czasy tamtych ludzi. To z kolei rozwija umiejętności szeroko rozumianej empatii. A o to głownie chodzi w procesie kształcenia. Nie da się także ukryć, że to namacalne spotkanie z historią, może rozwinąć jakieś nowe zainteresowani, które w przyszłości mogą przerodzić się w pasję lub hobby. To także bardzo ważne. W muzeum dziecko staje twarzą w twarz z historią i przeszłością. Zapewne nie od razu zdaje sobie sprawę z ważkości tego spotkania, ale po latach z pewnością doceni to, co zobaczył. Może nawet zapragnie ponownie odwiedzić muzeum? W Polsce ich nie brakuje. Każde państwo posiada bardzo wiele muzeów, by w ten sposób uczcić pamięć swoich przodków i ważne wydarzenia w historii. Nie ma lepszej formy. Obecnie modne są bardzo muzea interaktywne, w których rzeczywiście wszystkiego można dotknąć i sprawdzić jak działa. To najlepsza rozrywka, a opiekunowie mają pewność, że dzieci na wycieczce nie będą się nudzić. Jeśli jest pełno gablot i dużo opisów, można być pewnym, że niewiele się z takiej wycieczki wyniesie i zapamięta. Co innego, gdy dotykamy i smakujemy wszystkiego, co miało związek z historią. To bardziej niż cokolwiek innego przybliża nas do odczuwania atmosfery czasów, w których żyli nasi przodkowie. A zatem może już dziś warto udać się do muzeum?